Doroczny rajd rowerowy GOLD STAR MISSION 500 jest organizowany przez fundację Gold Star Mission stanu Ilinois, której celem statutowym jest m.in. upamiętnianie ponad 300 żołnierzy stanu Ilinois, którzy od czasu pamiętnych ataków na WTC i Pentagon w 2001 roku oddali swe życie pełniąc zaszczytną służbę w obronie wolności, demokracji i praw człowieka. Dystans do pokonania wynosi 500 mil (ok.850 km). Na trasie ustawiane są zdjęcia poległych żołnierzy. W tym roku po raz pierwszy wśród nich znaleźli się również bliscy Rodzin naszego Stowarzyszenia.
(dalsza część artykułu pod materiałem zdjęciowym)
Zawarte w tytule hasło „Always Rembember – Never Forget” („Zawsze pamiętaj, nigdy nie zapominaj”) było wiodącym mottem 6 edycji Rajdu zorganizowanego w dniach 20-24 września 2022r. po raz pierwszy w swej historii we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago, Dowództwem Sił Zbrojnych RP oraz Gwardią Narodową Stanu Illinois. Słowa te zawsze rozpoczynały i kończyły każdy etap rajdu, który przebiegał na trasie Springfield – Quincy – Galesburg – Rock Falls – Woodstock – Great Lakes Naval Station. Wielu wolontariuszy Gold Star Mission to aktywni lub emerytowani członkowie Gwardii Narodowej Illinois, która od 1993 roku ma partnerstwo z Polską. Niektórzy żołnierze Gwardii wraz z Polakami byli uczestnikami wspólnych misji wojskowych m.in w Iraku czy Afganistanie.
Dzięki staraniom Gold Star Mission, jak również Legion of Young Polish Woman oraz wydatnym wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniowej w imprezie mogło wziąć udział 11 członków naszego Stowarzyszenia, z czego troje przyjęło na siebie trud pokonania trasy na rowerach, zaś pozostali uczestniczyli jako wolontariusze w przygotowaniu startu, finiszu i stacji etapowych.
Podczas trwania Rajdu wielokrotnie dochodziło do wzruszających spotkań amerykańskich towarzyszy broni z różnych misji z rodzinami poległych żołnierzy polskich. Wszystkim, którzy przyczynili się do naszej obecności i przeżycia tych emocji składamy ogromne wyrazy wdzięczności.
Posumowanie rajdu obyło się w Konsulacie RP w Chicago, na którym wszyscy podkreślali, że zdumiewające wręcz zaangażowanie polskich żołnierzy stworzyło po wsze czasy wzajemne więzi, które przypominają społeczności stanu Ilinois, że niepowetowane straty są również udziałem armii sojuszniczych.